Member

PAGANO, Lucia Mme

Secrétaire générale de la chambre des députés

Date of recruitment: 01/05/1991, after passing a public competitive examination as Parliamentary Official; from 09/05/1991 to 25/09/1995: Research Department – Institutions’ Unit, where she was in charge of documentation and research for the Constitutional Affairs Committee. From 07/11/1995: she worked also with the Office of Legislative Planning and Coordination; from 26/09/1995 to 02/06/1999: Plenary Session Department, continuing her activity related to the planning of parliamentary proceedings; she was also the Coordinator of the Unit for Relations with other Law-Making Agencies; from 03/06/1999 to 31/01/2000:  Research Department, where she was in charge of documentation and research for the Committee on Legislation; she was also the Coordinator of the Unit for EU policies; rom 01/02/2000 to 31/12/2006: Committees’ Department, where she acted as Clerk to the Committee on Constitutional Affairs; since  01/02/2001, she was appointed Head of the Office for Legislative Coordination; since 21/07/2003 she has been a member of the Board of the Staff Social Security Fund and since 02/12/2005 during the 14th, 15th and 16th Parliaments she was a member of the Commission on Archives. On 01/01/2007 she was appointed Head of Department, in charge of the General Affairs’ Office within the General Secretariat. In the 15th and 16th Parliaments, she acted as an alternate in the Disciplinary Commission; since 01/10/2014 she has been Interim Head of the Committees’ Department. On 09/01/2015 she was appointed Secretary General.

Camera dei deputati
Piazza Montecitorio
Rome
00186
Italy
Fax: +39 06 676 032 83
Phone: +39 06 676 094 22
Website: www.camera.it

Próximas reuniones

De momento no hay eventos